Графіки відключення електроенергії наразі не застосовуються завдяки зниженню споживання, що раніше зростало через спеку, та збільшенню генерації завдяки виходу з ремонту атомних блоків. Однак це лише тимчасова ситуація. За прогнозами ДТЕК, графіки відключень можуть повернутися вже в середині жовтня, коли почнеться опалювальний сезон і зросте попит на електроенергію.
Компанія опублікувала офіційне роз’яснення на своїх сторінках у соцмережах, наголошуючи, що взимку навантаження на енергосистему досягне свого піку, а наявні ресурси не зможуть повністю задовольнити попит. Відтак, доведеться знову впроваджувати погодинні графіки відключення електроенергії.
“Без відключень ми можемо обійтися до середини жовтня, якщо не буде нових атак на енергетичні об’єкти чи аномальних погодних умов. Але з настанням холодів навантаження на систему зросте, люди почнуть більше користуватися електроопаленням і освітленням через короткі зимові дні”, — пояснили в ДТЕК.
Українська енергосистема втратила 9 ГВт потужності через російські атаки, і швидке відновлення неможливе. За оцінками ДТЕК, графіки відключень триватимуть щонайменше до кінця наступного опалювального сезону.
“Укренерго змушене буде знову вводити обмеження на споживання електроенергії. Ситуація залишається складною, і швидке відновлення потужностей малоймовірне. Тому графіки відключень можуть діяти принаймні до кінця наступного опалювального сезону. Наші фахівці роблять усе можливе, щоб забезпечити населення електроенергією, але варто бути готовими до різних сценаріїв”, — підкреслили в компанії.
Українська енергосистема продовжує відновлюватися після восьми масованих атак з боку Росії. На багатьох енергооб’єктах тривають аварійні та планові ремонти. Через це ДТЕК та Укренерго закликають як звичайних споживачів, так і бізнес до економії електроенергії.
“Ми просимо перенести використання потужних електроприладів на денні години — з 11:00 до 15:00, коли в енергосистемі найбільше електроенергії завдяки роботі сонячних електростанцій. А ось у пікові години — з 18:00 до 22:00 — бажано утриматися від використання такої техніки”, — додали в Укренерго.
Україна стикнеться з нестачею електроенергії ще принаймні два роки
За прогнозами Національного банку України, дефіцит електроенергії в країні збережеться щонайменше до кінця 2024 року і складе близько 7%. У 2025 році дефіцит зросте до 8%, а у 2026-му очікується зниження до 5%. Енергетична криза залишатиметься одним із ключових стримувальних факторів для економіки, навіть попри суттєву міжнародну підтримку та розвиток нових експортних шляхів.
Ці оцінки НБУ дещо відрізняються від прогнозів Міжнародного валютного фонду (МВФ). За підрахунками МВФ, середній дефіцит електроенергії в Україні у 2024 році може сягнути 10%, але поступово знизиться у 2025 році, а до початку 2026 року може зникнути зовсім.
На думку МВФ, серйозні проблеми з електропостачанням можуть виникати лише під час пікових годин, що змусить промислових споживачів знижувати навантаження, а населення — адаптуватися до планових відключень, особливо взимку.
Підготовка до опалювального сезону: як українцям зберегти світло
Експерти радять українцям готуватися до опалювального сезону, обираючи альтернативні джерела енергії. За словами виконавчого директора асоціації “Енергоефективні міста України” Святослава Павлюка, найбільш ефективними варіантами є:
- Купівля генератора.
- Встановлення акумуляторних блоків.
Однак варто врахувати, що вартість електроенергії, виробленої за допомогою генератора, може сягати близько 25 гривень за кВт*год, що робить його використання доволі дорогим варіантом навіть для бізнесу.
Джерело інформації та фото: Obozrevatel.