Пошук
Close this search box.
НБУ послабив хватку. Яким буде новий курс гривні?
НБУ

Нацбанк корегує правила гри: відсьогодні змінюється режим курсоутворення з “фіксованого” на “керовану гнучкість”. Як це працюватиме і скільки буде коштувати гривня? Повідомляє dsnews.ua

Що відбулося

Національний банк України (НБУ) скасовує фіксований обмінний курс, запроваджений влітку минулого року. Тепер буде режим “керованої гнучкості”. Це логічне продовження рамкового документа, ухваленого в липні — Стратегії пом’якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування. Ця Стратегія складна, але має просту мету: допомогти фінансовій системі і економіці загалом адаптуватися до нових економічних реалій, щоб у майбутньому легше перейти до плаваючого курсу гривні. Простими словами, в НБУ вважають, що не можна дуже довго утримувати офіційний курс на одній позначці, бо настане момент, коли доведеться відпускати — і нацвалюта різко знеціниться, боляче впавши на економіку. Тому послаблювати хватку треба поступово.

Режими валютного курсу. Що таке “керована гнучкість”?

Гривні дадуть більше свободи, але курс так і визначатиме НБУ. Режим керованої гнучкості — це щось середнє між фіксованим і плаваючим курсом, але ближче до першого.

Пояснимо механіку процесу. За ідеальних умов, на міжбанківському валютному ринку, або ж міжбанку (зараз розглядаємо цей сегмент), курс мав би утворюватися силами попиту і пропозиції: що більше охочих купити, наприклад, долар, то він дорожчий, і навпаки. Але Нацбанку ніколи не байдуже, як саме тут буде рухатися ціна. Тому що різкі стрибки курсу нікому, крім спекулянтів, не потрібні: економіка любить передбачуваність. Навіть коли курс в Україні був плаваючим (як до повномасштабного вторгнення), регулятор втручався в ринок: продавав валюту, якщо попит на неї різко збільшувався, і купував її за гривню, коли попит падав. При цьому декларувалося, що НБУ “тримається тренду” — згладжує, але не ламає його. Тобто не зупиняє зниження чи підвищення курсу гривні, а так керує попитом і пропозицією валюти, щоб не було різких стрибків чи провалів.

З початком великої війни все змінилося. Попит на валюту зріс, пропозиція зменшилася, і долар легко міг злетіти в космос. Факторів чимало, але достатньо сказати, що імпорт (а це відтік валюти) почав різко перевищувати обсяги експорту (а це валюта в країну). Тому Нацбанку довелося зафіксувати курс спершу на довоєнній планці 29,3 грн/$, а з липня 2022 р. — на рівні 36,57 грн/$ — саме стільки долар з цих пір коштував на міжбанку. Досягається це простим способом: центробанк вливає в ринок (продає) достатньо валюти, щоб задовольнити підвищений попит на неї. Скажімо, з початку 2023 р. НБУ продав на міжбанку понад $19 млрд, з них $2,69 млрд у вересні (а купив за 9 місяців менше $200 млн). Якщо цього не робити, вважала монетарна влада, гривні загрожувала би неконтрольована девальвація. І ось нарешті в центробанку вирішили, що такий ризик минув і можна послаблювати режим. Передумови: вповільнення темпів інфляції (до 8,6% в річному вимірі), непогана дохідність строкових депозитів у гривні (15% річних), зростання золотовалютних резервів завдяки іноземній допомозі (до $40+ млрд),

Керована гнучкість курсоутворення означає, що НБУ на міжбанку дозволить рухатися числам у парі “гривня — долар”, але до прийнятного рівня, який сам і визначатиме. Далі він зупинятиме рух курсу звичним способом — продажем на ринку валюти зі своїх резервів (або ж рідше — купівлею, якщо гривня раптом почне зміцнюватися швидше, ніж потрібно регулятору). Головна інтрига — який курс НБУ вважатиме прийнятним. Про це трохи згодом. А зараз спрогнозуємо напрямок: курс почне рухатися у бік здешевлення гривні, а НБУ зробить цей процес плавним.

Навіщо НБУ змінив режим?

У НБУ стверджують, що офіційний курс може коливатися в обидва боки, але ми розуміємо, що зараз валютний режим послаблюється, щоб збільшити доходи бюджету. Якщо курс гривні знизиться, то наші експортери, які отримують валютну виручку, заплатять більше податків , а міжнародна допомога, що надходить у валюті, зросте у гривневому еквіваленті. До того ж жорстко фіксований курс вимагав “спалювання” більшої кількості золотовалютних резервів НБУ (суми наведені вище).

На користь прогнозу щодо девальвації є й політичний аргумент: нещодавно заступник голови ОП Ростислав Шурма зазначив, що “легка контрольована девальвація” буде корисною для економіки, а нам не треба вдавати, що НБУ настільки “незалежний”, що зовсім не дослухається до думки на Банковій. До того ж тиск на нього йде зусібіч. Уряд у бюджет цього року заклав курс 42,2 грн/$, а наступного — 41,5 грн/$. Не дивно, що міністр фінансів Сергій Марченко нещодавно заявив буквально таке: “Нас турбує зміцнення гривні. У нас немає жодних фундаментальних чинників для цього. Це мінус, про який ми комунікуємо з НБУ та МВФ. Це мінус для експортерів”.

Яким буде курс гривні?

Можна очікувати, що за долар даватимуть гривні на дві більше ще до кінця цього року. Прогноз стосується всіх сегментів. Нагадаємо, що в нас є міжбанківський ринок (який ми розглянули вище), пов´язаний з офіційним кусом. Є “картковий” і готівковий сегменти. Найбільше відхилився від офіційного готівковий ринок . Порівняймо: курс купівлі на міжбанку 2 жовтня становив 36,57 грн/$, а продажу — 36,93 грн/$, тоді як в обмінниках “американця” забирали в середньому за 37,53 грн, а віддавали — за 38,2 грн.

Задекларована мета НБУ по можливості зрівняти цей різнобій курсів. До речі, це був ще один резон для зміни валютного режиму. Але ж ми розуміємо: якщо розігріється міжбанк, то готівковий ринок навряд чи буде просто тупцювати на місці.

Ось як бачать ближче майбутнє гривні фінансисти:

“НБУ переходить на керовану гнучкість обмінного курсу. Це означає що курс буде таким, яким його визначить НБУ. Для чого? Щоб здійснити м’яку девальвацію гривні за проханням Мінфіну в межах 39-40 протягом місяця”, — спрогнозував на своїй Facebook-сторінці економіст, керівник аналітичного напряму мережі “АНТС” Ілля Несходовський.

“Девальвація, привіт! НБУ нарешті вирішив піти на зміну механізму курсоутворення, й це шлях керованої девальвації до необхідних рівнів, на яких легше стримувати курсові коливання та не так дорого для резервів. Але найцікавішою буде механіка процесу та ухвалення регулятором рішення де “вкл” а де “викл” інтервенції. До речі, зверніть увагу, жодні курсові орієнтири в повідомленні [прес-релізі НБУ, — “ДС”] не вказані. Але насправді, вони є, бо коли гривня дрейфуватиме контрольовано вниз, буде точка, в якій НБУ почне зрізати весь надлишковий попит”, — пише фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

Водночас, на його думку, перші тижні можуть бути спокійними, бо НБУ дасть ринку адаптуватися, гаситиме весь попит на валюту і “коливання [курсу] будуть дуже обмежені, в діапазоні 5-10 коп.”. 

Оптимістичніше дивиться в майбутнє засновник і президент інвестгрупи “УНІВЕР” Тарас Козак. Поділившись враженнями від вечірньої зустрічі в НБУ, він зробив висновок, що “в новій курсовій політиці в найближчі місяці буде мало гнучкості і багато керованості”, і спрогнозував готівковий курс до кінця року біля позначки 38 грн/$.

Автор: Олексій Шевнін, заступник головного редактора, редактор відділу “Економіка” DSNEWS

Джерело та фото: dsnews.ua

Зараз читають