Система Nexat привернула до себе багато уваги на виставці Farm Progress Show 2023 в США, у штаті Іллінойс. Nexat – це універсальний системний трактор, який виконує всі польові операції — від культивації до посіву, від захисту рослин до збирання врожаю. Під час міжнародної агровиставки Agritechnica 2022 робот отримав єдине золото на конкурсі інновацій. Однак найцікавіше те, що ця роботизована машина вже понад 4 роки успішно тестується на українських полях. Пише ifarming.com.ua.
ЕФЕКТИВНО, АЛЕ БЕЗ УЩІЛЬНЕННЯ
Nexat розшифровується як «Сільськогосподарська технологія наступного покоління» (Next Generation Agricultural Technology) і являє собою транспортний засіб для обробітку ґрунту, посіву, захисту рослин та збирання врожаю.
Компанія Nexat була заснована в 2013 році німецьким виробником Kalverkamp Maschinenbau GmbH і займається виключно розробкою, виробництвом та продажем нового системного трактора Nexat. Відтак молода компанія використовує більш ніж 30-річний досвід Kalverkamp з численними розробками продуктів для провідних міжнародних виробників сільськогосподарської техніки.
Знаряддя та машини для обробітку ґрунту та сівби у Nexat не причіпні, як завжди, а навісні, що збільшує ККД порівняно з причіпними агрегатами. Системні особливості такі, що у 12-метровій версії в цільовому грядовому модусі 95% площі ніколи не піддаються переїздам, що сприяє підвищенню врожайності при хорошому захисті ґрунту від ущільнення.
Системний трактор NEXAT спроектований як автономна машина та оснащений системою моніторингу навколишнього середовища. Контроль процесів здійснюється з кабіни, що обертається на 270°. Це створює основу для повністю автоматизованої експлуатації машини і дозволяє керувати транспортним засобом вручну під час транспортування.
Nexat має електричний привід. Наразі генератори працюють від двох дизельних двигунів потужністю 550 к.с., але вони також можуть працювати на екологічно чистих водневих паливних елементах. Вага навісних знарядь переноситься на транспортний засіб-носій і оптимізується для рівномірного розподілу і максимальної продуктивності. Це дозволяє точно керувати додатками з меншим ковзанням, значно зменшуючи споживання палива та викиди CO2.
Системні особливості Nexat такі, що машина ніколи не проходить по 95% площі
ПОЗДОВЖНІЙ АБО ПОПЕРЕЧНИЙ РЕЖИМ РУХУ
Гусениці шириною 60 см забезпечують загальну контактну поверхню з ґрунтом площею 4,4 кв. метри для розподілу ваги Nexat. Крім того, завдяки 170-градусному куту повороту кожної гусениці машина може перемикатися між поздовжнім і поперечним режимами руху.
На дорозі машина рухається поздовжньо і розвиває швидкість 40 км/год, а її зовнішня ширина становить 3,50 м. Завдяки автоматичному керуванню всіма чотирма колесами машина довжиною понад 14 м має радіус розвороту 25 м. У полі гусениці повертаються на 90 градусів і готові до використання з шириною колії 14 м.
Ключовим моментом системи є можливість інтеграції різних робочих модулів в П-подібну раму. Щоб змінити модуль (зняти одне знаряддя й навісити інше), рама регулюється по висоті на 80 см. Крім того, водій може керувати транспортним засобом за допомогою пульта дистанційного керування, щоб контролювати зміну модулів не з кабіни, а з землі.
Ключовим моментом системи є можливість інтеграції різних робочих модулів в П-подібну раму
КАБІНА
Nexat може пересуватися автономно під час роботи. Однак німецький виробник Kalverkamp припускає, що в перші роки для контролю роботи сівалки або комбайна господарства все одно залучатимуть оператора, тому Nexat отримав кабіну Fritzmeier.
Кабіна Fritzmeier висить у вигляді паралелограма в передній частині Nexat. Це означає, що водій сидить на передньому сидінні під час руху. Він також може гідравлічно повертати кабіну і регулювати її висоту для гарної видимості під час роботи. Для кращого огляду на машину встановили камери, щоб водій міг бачити останні ряди кукурудзяної жатки.
Контроль процесів здійснюється з кабіни, що обертається на 270°
МОДУЛІ ДЛЯ БУДЬ-ЯКИХ ЗАВДАНЬ
У майбутньому система буде відкрита для всіх постачальників робочих агрегатів. Нині виробник співпрацює у напрямі обробітку ґрунту та посівної техніки зі шведською компанією Väderstad. Шведи встановили на Nexat модулі для обробітку ґрунту та посівної техніки. Для захисту рослин компанія Dammann побудувала модуль з шириною розпилення 70 метрів і баком для розпилення ємністю 24 000 літрів.
Завдяки інтеграції модулів у П-подібну раму кожне знаряддя стає по суті самохідним. Вага модулів частково переноситься на транспортний засіб. Це дозволяє набагато точніше керувати знаряддями.
ВИБІР РОБОЧОЇ ШИРИНИ
У наступному сезоні Nexat випустить обмежену кількість передсерійних машин, які будуть протестовані в якомога більшій кількості локацій по всьому світу. Nexat також працює над подальшими розробками. Наприклад, у перспективі ширина прольоту транспортного засобу-носія буде варіюватися від 6 до 24 метрів (нині – 12 м).
Розробники вважають придбання машини вкрай вигідним, оскільки її можна експлуатувати протягом усього року, тоді як комбайн чи самохідний обприскувач працюють доволі обмежекний час, а решту року стоять припарковані на машинному майданчику. Відтак виробник стверджує, що механізація з новою концепцією буде не дорожчою, ніж звичайне оснащення господарства комбайнами, тракторами і ґрунтообробними агрегатами.
У перспективі ширина прольоту транспортного засобу-носія буде варіюватися від 6 до 24 метрів
РЕЗУЛЬТАТИ ТЕСТУВАНЬ
Автономна машина Nexat в Україні вже була протестована на обробітку ґрунту, посіві та обприскуванні. На обприскуванні витрати пального становили приблизно 0,5-0,6 л/га — Nexat працював в тандемі з обприскувачем Dammann з об’ємом бака 24 м куб. і розміром штанги 70 м.
На озимому ячменю витрати пального становили12-13 л/га, Nexat при цьому був оснащений 15,5-метровою жаткою Geringhoff. Втрати на цій культурі становили 1,5%, врожайність — 5-6 т/га, швидкість руху – 6 км/год. Ячменю було зібрано 200 га.
Значно більше було зібрано озимого ріпаку – понад 700 га, ця культура мала врожайність 4 т/га. Витрати пального під час збирання становили 10 л/га, швидкість руху – 4-5 км/год. Під час збирання втрати були в межах 0,5%. Системний трактор Nexat також був оснащений жаткою робочою шириною 15,5 м.
Щодо кукурудзи, то через дуже високу вологість втрати становили 2%. Працювали повільно, в день збирали всього 20 га, оскільки весь час ішли дощі й вологість зерна становила 25-27%. Сушка в господарстві не встигала працювати. У цілому було зібрано 600 га кукурудзи. Збирали зі швидкістю 6-8 км/год, робот був оснащений теж 15,5-метровою жаткою, що й на попередніх культурах.
Автономна машина Nexat в Україні вже була протестована на обробітку ґрунту, посіві та обприскуванні
В Nexat вважають, що після війни в Україні розпочнеться фінансовий бум. Збирання машин в Україні для Nexat – теж цікава тема. Все залежить від того, як швидко закінчиться війна.
Крім того, компанія Kalverkamp Maschinenbau у 2022 році поставила одну роботизовану машину Nexat своєму клієнту в Південну Дакоту в США, де вона благополучно зібрала в нього врожай сої та кукурудзи. Машину доставили тільки з комбайном NexCo та жатками: кукурудзяною Geringhoff та зерновою MacDon. Ще один Nexat наприкінці 2022 року з комбайном і жатками був направлений у Бразилію.
Автор: JACCO VAN ERKELENS. Джерело та фото: ifarming.com.ua